„Počujem a zabudnem. Uvidím a zapamätám si. Uchopím a pochopím.“ MM
Bystrá škôlka ponúka vzdelávanie v anglickom a slovenskom jazyku na princípoch Montessori pedagogiky.
V našej škôlke sme presvedčení, že prvky viac ako 100 rokov overenej Montessori filozofii, dáva deťom to najlepšie vzdelanie, práve vtedy, keď je ich myseľ najotvorenejšia. Prajeme si, aby naše bystré deti boli zodpovedné, kreatívne a nezávislé.
Čo je Montessori pedagogika?
Montessori pedagogika je rozsiahla a svetovo uznávaná metodická sústava. Zahŕňa v sebe nielen filozofiu rozvoja dieťaťa, ale hlavne konkrétne praktické postupy s množstvom pomôcok. Montessori pedagogika vznikla na základe pozorovania fyziologického vývoja ľudského mozgu v ranom veku. Východiskom je ponúknuť deťom intelektuálne podnety správnou formou v správnom čase (v konkrétnej senzitívnej fáze vývoja). Podľa montessoriánskej školy je vhodné s deťmi začať pracovať už vo veku od 2-2,5 roka, kedy nastáva optimálne obdobie na rozvoj elementárno- tvorivého a intelektového potenciálu dieťaťa pomocou Montessori pomôcok.
Cieľom Montessori pedagogiky je podporovať už v materskej škole prirodzenú túžbu detí učiť sa a vytvárať si pozitívny vzťah k ľuďom, k okolitému prostrediu ale aj k sebe samému. Vplyvom Montessori pedagogiky si deti vedia prirodzene zdokonaľovať svoje praktické zručnosti a získavať ucelené informácie o okolitom svete. Deti v predškolskom veku začínajú už spontánne písať, čítať a počítať a nastáva optimálne obdobie na rozvoj tvorivého a intelektuálneho potenciálu dieťaťa.
Naša Bystrá školka ponúka
- Prvky Montessori pedagogiky a vzdelávanie v anglickom a slovenskom jazyku
- Chápavý a trpezlivý prístup kvalifikovaných pani učiteliek s Montessori certifikátom
- Atraktívnu lokalitu v blízkosti lesa a priestranné triedy s krásnou záhradou
- Konkrétne praktické postupy s množstvom certifikovaných montessori pomôcok
- Hry a aktivity na vytváranie pozitívneho obrazu dieťaťa o sebe, o svojej jedinečnosti, rozvoj jeho sebaúcty a to povzbudzovaním, motivovaním a vyzdvihnutím silných stránok našich bystrých detí
- Pravidelné konzultácie o pokrokoch vášho dieťaťa
- Záujmové krúžky ako sú plávanie, korčuľovanie, keramika, dramaticko- literárny, hudobno- tanečný a krúžok pečenia, gymnastika, výtvarný krúžok
Z Montessori pedagogiky podporujeme:
- Praktický život- zahŕňa nácvik dôležitých zručností ako je starostlivosť o seba a okolie, zdokonalenie jemnej motoriky, lepšie ovládanie svojich pohybov. Tieto cvičenia pripravujú dieťa na reálny každodenný život tak, aby bolo schopné byť čo najviac samostatné. Aktivity z praktického života budeme podporovať každý deň a to rozoznávaním, triedením, presýpaním a prelievaním. Didaktické cvičenia praktického života sú základom, na ktorom dieťa stavia svoj ďalší rozvoj v iných oblastiach Montessori vzdelávania a hlavne si posilní svoju sebaistotu.
- Zmyslovú výchovu – rozvíja a neskôr zjemňuje všetky zmysly dieťaťa. V Montessori pedagogike sa venujeme zmyslovým oblastiam ako sú rozvoj zraku, hmatu, sluchu, čuchu, chuti, schopnosti porovnávať hmotnosť, rozlišovanie teploty a stereognostický zmysel (spojenie predstavivosti s hmatovým vnemom bez použitia zraku). Dieťa dostáva jasné informácie o predmetoch zo svojho okolia, ktoré ukladá do svojej pamäte a postupne je schopné triediť vnemy v mozgu. Takýto systém triedenia je základom hlbšieho porozumenia okoliu a svetu.
- Matematiku- Montessori pedagogika má dokonale prepracovaný systém pomôcok, ktoré tieto pojmy dieťaťu objasnia v maximálne konkrétnej forme. Dieťa tým získa hlboké porozumenie a zároveň potvrdenie svojich matematických predstáv už v materskej škole. Práca s Montessori materiálom ho posúva od konkrétnej predstavy k matematickej abstrakcii tak potrebnej v každodennom živote. V matematike takisto budeme podporovať a pracovať s abstraktnými pojmami ako sú tvar, číslo, priestor a postupnosť.
- Jazyk –Veľmi dôležitý je jazyk a rozvoj komunikácie a preto postupujeme podľa Montessori pedagogiky. Dieťa má tak dostatok času sa venovať najskôr obohacovaniu slovnej zásoby a neskôr poznávaniu písmen, analýze a syntéze zvukov v slovách. V Montessori pedagogike sa deti od začiatku zoznamujú s písaným písmom, pretože je spojité, lepšie sa deťom píše a prináša pohľad na slovo ako celok. Tento dôležitý fakt vedie deti v neskoršom veku k čítaniu celých slov, ktoré sa u nich objaví akoby náhodou. Takto deti zažívajú zázrak čítania už počas starostlivosti v našej materskej škole.
- Kozmickú výchovu –Kozmická výchova, ako ju nazvala Maria Montessori, zahŕňa v sebe rôzne aspekty života. V tejto oblasti sa s deťmi venujeme pozorovaniu prírody, jej kolobehu života a zákonitostiam, pozorujeme výsledky pokusov, rozprávame sa o vesmíre a planétach. Deti sa stávajú objaviteľmi a výskumníkmi, učia sa pozorovať prírodu a budujú si pozitívny vzťah ku všetkému živému. Kozmická výchova je hlavne snaha o chápanie súvislostí a hľadanie si svojho jedinečného miesta na Zemi.